Nakupujte varno in udobno. Kot naš uporabnik imate vpogled tudi v status naročila. Postopek je enostaven, potrebujemo le vaš elektronski naslov in nekaj podatkov.
RegistracijaPsi večinoma jedo hitro in imajo velik tek. Izguba apetita lahko kaže na bolezen, zato je treba najti razlog neješčnosti, da lahko ustrezno ukrepamo. Razlogi, zakaj naš pes ne je so različni. Izguba apetita je lahko posledica stresa ali pa gre za zdravsteno težavo. Če pes ne je več kot 48 ur, je nujno, da ga odpeljemo k veterinarju, saj gre lahko za kakšno hudo bolezen.
Neješčnost je lahko posledica bolezni. Velikokrat je vzrok težava z zobmi ali dlesnimi. V takih primerih pes odkloni hrano zaradi bolečine. Redno je treba pregledovati ustno votlino ljubljenčka, da ugotovimo, ali ima gnile zobe, ognojke ali vnete dlesni.
Pogosto pes neha jesti tudi zaradi bakterijske ali virusne okužbe. Poleg tega znaka se pojavi tudi zaspanost. Vročina, ki nastane kot posledica boja telesa proti mikroorganizmom, lahko povzroči izgubo apetita. V tem primeru je ta celo koristna, saj pes manj energije porabi za prebavo in je ima več na voljo za obrambo proti mikrobom.
Zaradi nezmožnosti vohanja oziroma težav z dihanjem med hranjenjem lahko tudi bolezni zgornjih dihal privedejo do neješčnosti. Apetit izgubijo tudi psi, ki imajo črevesne gliste ali druge zajedavce. Drugi znaki so še bruhanje, driska in pojavljanje delov glist v blatu.
Poleg teh povzroča izgubo apetita še veliko drugih bolezni, kot so rak, bolezni jeter, odpoved ledvic, anemije in druge krvne bolezni, odpoved srca, avtoimunske bolezni, vnetje trebušne slinavke, hormonalne bolezni in bolezni živčnega sistema.
Tudi vnetje črevesja, vnetje izločal, zaprtje ali driska, Addisonova bolezen oziroma nezadostno delovanje nadledvičnih žlez in zastrupitve pripeljejo do izgube apetita. Prav tako neješčnost povzroči bolečina, ki je lahko posledica poškodbe. Kot vidimo, je lahko vzrok cela paleta različnih zdravstvenih motenj, zato je pomembno, da smo na to pozorni in ukrepamo dovolj hitro.
Psi pogosto pogoltnejo tudi stvari, ki jih ne bi smeli. V takšnih primerih se pojavi želodčno-črevesna iritacija, kar vodi do driske in bruhanja, saj se želi telo znebiti škodljive snovi. Poleg tega se pojavi tudi bolečina v trebuhu in zaspanost. V tem času pes izgubi apetit, zaradi izgube tekočine pa lahko pride do dehidracije. Zato je pomembno, da psa spodbujamo k pitju. Če bruhanje ali driska traja več kot 24 ur, je treba takšnega psa peljati k veterinarju.
S staranjem začnejo pešati vse funkcije organskih sistemov v telesu. Starejše živali ne vonjajo in okušajo več tako dobro kot mlade živali. To pa vpliva tudi na njihov apetit. Pomagamo jim lahko tako, da hrano pogrejemo in dodamo na vrh obroka najljubšo hrano našega psa, saj jo tako naredimo zanj bolj privlačno.
Včasih so razlog za začasno izgubo apetita tudi cepiva in nekatera zdravila, ki imajo tak stranski učinek.
Pes ima rad vsakodnevno rutino, saj mu prevelike spremembe predstavljajo stres. To pomeni, da postane živčen, kar se kaže tudi v tem, da noče jesti. Takšen vpliv imajo lahko sprememba okolja, rutine, hrane. Na nekatere pse stresno vpliva potovanje ali selitev, saj jim sprememba okolja ne odgovarja in se v novem okolju ne počutijo sproščeno. Kot posledica se lahko pojavi neješčnost. Iz istega razloga včasih posvojeni psi ne jedo. Prav tako lahko na psa stresno vpliva nov družinski član. Velikokrat se izguba apetita pojavi, ko spremenimo čas hranjenja, čas sprehajanja ... Poskusimo torej čim manj spreminjati dnevni ritem oziroma spremembe uvajati postopoma, da imajo psi možnost, da se na njih počasi navadijo.
Psi včasih ne jedo, ker v nekem okolju niso sproščeni. To je pogosto, kadar je v istem gospodinjstvu več psov. Agresivni, dominantni psi kradejo hrano manj dominantnim in na njih renčijo, zaradi česar, se podrejeni psi ne počutijo varne. Tudi psi, ki jedo počasneje kot drugi, pogosto izgubijo apetit. Če imamo torej več psov, je dobro, da jih hranimo v ločenih prostorih. Prav tako so psi lahko nesproščeni ob prisotnosti neznanih ljudi in zaradi tega nimajo teka.
Psi bi se morali gibati vsak dan. Pomanjkanje aktivnosti lahko povzroči izgubo apetita, ki se povrne po daljšem sprehodu. Z gibanjem namreč porabijo energijo, ki jo nato pridobijo s hrano.
Nekateri psi pa so samo izbirčni. Do tega pride, če hrano pogosto menjamo in jo ima pes ves čas na voljo, poleg tega pa mu dajemo tudi priboljške. V takem primeru počakamo 15 minut in če pes še vedno ne začne jesti, posodo s hrano odstranimo. Čez dan ne dajemo psu priboljškov. Ko bo pes lačen, bo začel jesti.
Preberite si tudi:
Nakupujte varno in udobno. Kot naš uporabnik imate vpogled tudi v status naročila. Postopek je enostaven, potrebujemo le vaš elektronski naslov in nekaj podatkov.
RegistracijaNakupujte varno in udobno. Kot naš uporabnik imate vpogled tudi v status naročila. Postopek je enostaven, potrebujemo le vaš elektronski naslov in nekaj podatkov.
Registracija