Nakupujte varno in udobno. Kot naš uporabnik imate vpogled tudi v status naročila. Postopek je enostaven, potrebujemo le vaš elektronski naslov in nekaj podatkov.
Registracija
Da lahko razumemo lastnosti in potrebe te pasme, je potrebno razumeti njihov izvor in namen. Pasma ima dolgo zgodovino, aljaški malamuti so stoletja živeli v ostrih zimskih razmerah na severozahodnih obalah Aljaske z inuitskim ljudstvom, ki se je imenovalo »Mahlemuts«. So izrazito delovni psi in so svojim gospodarjem pomagali pri lovu in vlečenju težjih bremen. Njihova vzdržljivost in predanost sta očarali prve raziskovalce teh območij v 18. stoletju. Ravno zaradi njihove vzdržljivosti, odpornosti in moči, so jih izbrali celo prvi raziskovalci Antarktike in jih vzeli s seboj na odprave v najbolj negostoljubna podnebja na Zemlji. Kot transportni in reševalni psi so služili tudi vojskam med II. svetovno vojno.
Aljaški malamut je nordijska pasma, ki so jo razvili za vlečenje težkih bremen. Je močne in kompaktne konstitucije, ki mu dobro služi za moč in vzdržljivost. Mnogi jih mešajo s sibirskim haskijem, predvsem zaradi njihovega kožuha in barve, a tu se podobnost konča. Aljaški malamut je večji in bolj mišičast, da lahko vleče težka bremena. Haskije pa se bolj uporablja v tekmovalnih vpregah, saj so manjši in hitrejši.
Njegov kožuh je debel in dvojen, srednje dolžine, z grobo in oljnato zunanjo dlako, ki ga ščiti pred vlago in umazanijo. Pod njo je topla in gosta podlanka, ki služi kot odlična izolacija pred mrazom. Zato lahko pozimi brez težav živi zunaj (v primernem zavetju s svežo vodo seveda), medtem ko mu je poleti obvezno omogočiti senčne in klimatizirane prostore. Poleti ga raje umaknimo v ohlajeno hišo. Razumeti moramo namreč, da ta pasma izvira iz hladnih severnih krajev in je popolnoma prilagojena za mraz in sneg, zato izjemno slabo prenaša vročino.
Energičen mladiček, ki odrastem v mirnega psa
Kot mladički so aljaški malamuti nadvse energični in zahtevajo veliko pozornosti in aktivnosti. Razigrani mladički pa odrastejo v zrele, odgovorne in mirne psa še vedno z visoko ravnijo energije.
Rad izkazujem ljubezen svojemu lastniku
Aljaški malamuti so kosmati velikani z nežnim srcem. Na svojega lastnika se močno navežejo in so najraje ob njem. V izvornem plemenu Mahlemut so ti psi živeli ob in z ljudmi ter z njimi delali. Tako je aljaški malamut zvest pes, ki obožuje svojega lastnika in mu rad izkazuje ljubezen. Zaradi svoje velikosti in svojeglavosti niso najbolj primeren spremljevalec za otroke.
Zgodaj me začni šolati, drugače boš imel težave z mojo svojeglavostjo
S šolanjem moramo začeti čim bolj zgodaj in biti vztrajni. Aljaški malamuti znajo biti precej trmasti in svojeglavi, zato jih je potrebno izdatno motivirati za šolanje. A z vztrajnostjo in doslednostjo se jih da primerno izšolati, saj radi sodelujejo in delajo z lastnikom, poleg tega so tudi izjemno inteligentni. Znani so po tem, da se radi ne odzovejo na klic lastnika, zato je zgodnje šolanje in s tem vzpostavljanja spoštljivega medsebojnega odnosa zelo pomembno.
Sem pes, ki obožuje tek in delo
Poznavalci pasme še danes izpostavijo njihovo veselje do dela in teka, to je pes, ki nikoli ne odneha in se ne ustavi, zato je primerna zaposlitev in vsakodnevna aktivnost nujno potrebna. Če ga ne bomo zadostno zaposlili, lahko pričakujemo uničevanje stvari in kopanje, saj mu bo dolgčas. To je pes, ki je bil ustvarjen za življenje ob človeku in vsakodnevno trdo delo z njim. V takem okolju bo najbolj srečen. Poleg tega obožuje tudi igro, zato si ne pozabimo po dolgem sprehodu vzeti časa še za igranje. Zaradi svoje aktivnosti ni najbolj primeren pes za v stanovanje, zadovoljen bo tudi na ograjenem dvorišču. Pazite le, da bo ograja dovolj visoka in bo imela močne temelje, saj si bo drugače samostojni malamut lahko izkopal luknjo pod njo in odšel na potep.
Ne pričakuj od mene, da bom dober čuvaj
Aljaški malamut vsekakor ni pes, ki bi si ga omislili kot psa čuvaja. So zelo prijazni in zaupljivi do tujcev in bodo vsakega prišleka navdušeno pozdravili, namesto nalajali. Aljaški malamut bo zaupal skorajda vsakemu človeku, a za živali to ne velja. Imajo namreč izrazit lovski nagon in zato druge živali najraje preganjajo. Večkrat so problematični tudi z drugimi psi in se radi stepejo. Poleg tega aljaški malamuti zelo redko lajajo, večkrat se oglašajo le z zavijanjem.
Nega aljaških malamutov ni zahtevna in so relativno čisti psi. Pomembno je le, da redno odstranjujemo odpadlo dlako, saj se te pri takem kožuhu nabere ogromno. Zaradi oljnate dlake se jih umazanije ne prime, pogosto pa se celo sami čistijo z lizanjem, kot mačke.
Kot večina velikih pasme imajo tudi aljaški malamuti velikokrat težave s kolki, pogosta je displazija kolkov. Pogoste so še zdravstvene težave z očmi, kot sta dnevna slepota in progresivna retinalna atropija. Aljaški malamut izjemno slabo prenaša vročino, saj je bil njegov kožuh ustvarjen za temperature pod lediščem. To pomeni, da mu moramo v vročih dneh nuditi klimatiziran prostor in ga umakniti s sonca, lahko mu tudi zmočimo kožuh, da se bo lažje hladil. Na sprehode se odpravimo zgodaj zjutraj ali pozno zvečer.
GO! Fit+Free - piščanec, puran, postrv brez žit
K9 Natural - vrhunska surova hrana za pse
Indiana, psica pasme aljaški malamut ameriškega režiserja Georga Lucasa (Vojna zvezd, Indiana Jones), je bila navdih za lik Chewbacca (Vojna zvezd), nato pa je po njej dobil ime še znani raziskovalec, dr. Jones.
Beli očnjak (White fang) iz zgodbe Jacka Londona, po kateri je bil leta 1991 posnet tudi priljubljen film, naj bi bil po nekaterih virih sodeč pol volk in pol aljaški malamut.
Nakupujte varno in udobno. Kot naš uporabnik imate vpogled tudi v status naročila. Postopek je enostaven, potrebujemo le vaš elektronski naslov in nekaj podatkov.
RegistracijaNakupujte varno in udobno. Kot naš uporabnik imate vpogled tudi v status naročila. Postopek je enostaven, potrebujemo le vaš elektronski naslov in nekaj podatkov.
Registracija