Čiščenje mačjih ušes je pomemben del skrbi za mačje zdravje. S tem, da se naučite, kako jih očistiti, se lahko izognete resnim težavam in boleznim ušes.
Pričnimo najprej s hitrim anatomskim uvodom, da boste seznanjeni s tem, kako je zgrajeno mačje uho.
- Zunanje uho: Uhelj, ki je viden del mačjega ušesa.
- Ušesni kanal: Cevki podoben organ, ki vodi do bobniča. Bobnič je bistvenega pomena za mačji sluh. Le-ta vibrira, kadarkoli pride zvočno valovanje v uho.
- Notranje uho: Ta del ušesa je pomemben za mačje ravnotežje.
Najbrž nam je že jasno, da se mačka ne bo vnaprej veselila čiščenja ušes. Če sledimo nekaterim preprostim korakom, lahko to olajša proces, tako nam, kot naši mački. Pozorni bodite, da jih ne boste čistili prepogosto, preverite pa jih vsaka dva meseca. Najbolj pogoste težave pri mačkah so paraziti, kot na primer ušesne pršice. Če opazite vašo mačko, da si pogosto praska ušesa ali stresa z glavo, je to lahko znak za ušesne pršice ali pa za kakšno drugo vrsto ušesne infekcije. Takrat bo treba obiskati veterinarja.
Oprema, ki jo boste potrebovali pri čiščenju mačjih ušes:
Koraki za preprosto čiščenje mačjih ušes:
- Če je vaša mačka preveč nemirna, jo zavijte v večjo brisačo, da bo med čiščenjem pri miru, prav tako pa je verjetnost, da vas popraska manjša.
- Podržite mačji uhelj nekoliko nazaj, da je dosegljiv ušesni kanal.
- V uho s pipeto kanite nekaj kapljic tople vode, da se maslo razmehča, ali pa kapljice za čiščenje ušesa.
- Nekaj časa uho nežno masirajte, da se maslo raztopi.
- Spustite vašo mačko in ji dajte nekaj časa, da si otrese glavo.
- Nato očistite ušesa z gazo ali bombažno krpico
- Nikoli ne uporabljaje bombažnih palčk, saj lahko poškodujejo bobnič.
Pozorni bodite tudi na simptome, ki bi lahko kazali na ušesne pršice ali ostale infekcije. Simptomi lahko vključujejo pordečitev, gnojenje, majhne črne pike, ki spominjajo na mleto kavo, neprijeten vonj, praskanje ali stresanje z glavo. Običajno ušesno maslo je svetlo rjave barve. Kakršnokoli gnojenje je resnega pomena, zato morate mačko takoj odpeljati k veterinarju.
Še nekaj dejstev o mačjih ušesih:
- Psi so bolj nagnjeni k ušesnim infekcijam kot mačke.
- Perzijske mačke so bolj nagnjene k ušesnim infekcijam, kot ostale pasme mačk.
- V zunanjem kanalu pride do največ infekcij.
- Kronične ušesne infekcije so zelo resne in lahko zamašijo ušesni kanal pri mački. Če pride do tega, bo moral veterinar najbrž opraviti operacijo.
Če imate mačko, ki je večinoma v hiši, in je to edina žival, ki jo imate, bo precej manj verjetno, da bo prišlo do ušesnih nadlog, še posebej do ušesnih pršic. Vseeno pa od časa do časa preglejte ušesa vaše mačke, jih očistite in bodite pozorni na zgoraj opisane znake.
Pri čiščenju vam lahko pomaga tudi: