Serija PASJI BONTON predstavlja 10 najpogostejših vedenjskih težav pri psih in kako jih odpraviti.
Psi lajajo. To je dejstvo in pričakovati, da naš pes ne bo nikoli lajal je kot bi od otroka pričakovali, da ne bo nikoli govoril. Lajanje je naravna in normalna pasja komunikacija. Psi lahko lajajo z vzrokom, ko zaslišijo okoli hiše neznan zvok ali se hiši bližajo obiskovalci. A po nekaterih raziskavah sodeč kar ena tretjina pasjih lastnikov pove, da njihovi psi lajajo prekomerno in brez razloga. Prekomerno lajanje lahko postane izjemno moteče, tako za nas in še bolj za sosede, dobro pa ni niti za psihično stanje psa. Če želimo kontrolirati lajanje pri svojem psu, moramo najprej dognati, kaj je razlog za njegovo oglašanje.
OPOZARJANJE
Večina lastnikov to vrsto lajanja pri svojem psu pohvali in spodbuja. Večinoma je zaželeno, da nas pes opozori, ko se okoli hiše dogaja kaj nenavadnega ali sumljivega in ko se hiši približa neznanec. Lajanje se po navadi stopnjuje, ko se neznanec približuje hiši. Nekateri psi pokažejo tudi znake agresije, ko lajajo z nižjim tonom in vmes tudi renčijo.
ISKANJE POZORNOSTI
Večina mladičkov uporablja lajanje v ta namen, Želijo pridobiti našo pozornost in ker se nam pri mladičku to zdi ljubko in se odzovemo, ga s tem nenamerno spodbujamo k temu tudi za v prihodnje. Tako lahko pes razvije neželeno vedenje prekomernega lajanja. Takšno vedenje je lahko zelo moteče in težko ga je ignorirati, a prav to je edino pravilno. Najbolje, da s tem začnemo že pri mladičku in se izognemo kasnejšim težavam.
NAVDUŠENJE IN IGRA
Kratko in ostro lajanje pogosto spremlja intenzivno igro. To je znak, da je pes prekomerno navdušen in vznemirjen. Pametno je lajanje prekiniti in narediti kratek predah.
IDENTIFICIRANJE
To je lajanje, ki nastopi kot odgovor na lajanje drugih psov iz okolice. Na nek način jim pes s tem sporoča »Tukaj sem!«.
DOLGOČASENJE
Zdolgočaseni psi z nakopičeno presežno energijo lahko razvijejo vedenjsko motnjo prekomernega lajanja. Lajanje je posledica dolgčasa in potrebe po več aktivnostih in dogajanja.
OSAMLJENOST
Psi, ki trpijo za ločitveno tesnobo lahko, ko so sami in čutijo tesnobo, lajajo cele ure. To vedenje se po navadi le stopnjuje in pes laja z vse višjim tonom in postaja vse bolj nervozen. Ta vrsta lajanja je lahko še posebej moteča za sosede.
Raziskave so pokazale, da ni bistvenih razlik v količini lajanja in oglašanja med samci in samicami. So pa opazne razlike med posameznimi pasmami. To je seveda povsem logično, saj so bile nekatere pasme vzrejene tudi s tem namenom. Beagli, terierji in ovčarji so med tistimi psi, ki lajajo več in s bolj nagnjeni tudi k prekomernem lajanju. Seveda pa je to tudi odvisno od posameznega psa, sploh ko govorimo o lajanju kot o vedenjskem problemu.
Nahranite svojega psa z okusnimi hranami GO!
Najprej nekaj splošnih načel, ki jih moramo upoštevati preden se lotimo odpravljanja neželenega vedenja:
Kot prvo, vpitje na psa, medtem ko laja, ne bo imelo želenega učinka. Pes bo najbrž to vzel kot znak, da tudi vi lajate in bo vesel, da ste se mu pridružili.
Bodimo dosledni, izberimo eno besedo, ki bo povelje za prenehanje lajanja in se je vsi (!) držimo. Tako bo pes najhitreje in najlažje razumel ter se začel odzivati na naš ukaz za prenehanje. Dogovorimo se , da bomo vsi v gospodinjstvu ravnali na identičen način.
Pomemben predpogoj je naš splošni odnos s psom, pes nam mora zaupati, nas upoštevati in se ob nas počutiti sproščeno. Da nam pes mirno sledi v osnovnih poveljih kot so sedi, prostor in čakaj je dober začetek.
Nagrajujmo želeno vedenje. Pozitivna motivacija in pohvala sta veliko bolj močni orodji, kot je kaznovanje. Kaznovanje in oštevanje bo psa naredilo še bolj prestrašenega in živčnega, poleg tega pa bo na nas nehal gledati kot na spoštovanja vrednega vodjo, kateremu lahko zaupajo. To pomeni ne le, da bomo našo težavo se poslabšali, hkrati bomo še uničili naš odnos s psom. Na začetku naj bodo nagrade bolj izdatne, skozi čas pa jih bomo zmanjševali in nato s priboljški nagrajevali le še občasno. A v začetnih fazah so slastni priboljški ključnega pomena za motiviranost psa za sodelovanje in s tem za uspeh.
Bodimo potrpežljivi. Psi so bitja navade in spreminjanje njihovega vedenja traja. Vzemimo si čas, pojdimo korak za korakom in naj se nam ne mudi. Če se bomo razjezili, ker pes ne bo dovolj hitro dojemal in sodeloval, bomo ves naš trud le uničili.
Nikoli ne tolažite, objemajte, ljubkujte ali se igrajte z lajajočim psom. To bi vašemu psu dalo signal, da zares obstaja nekaj strašnega, zaradi česar morajo biti še bolj pozorni, prestrašeni in nervozni. S takšnim vedenjem bomo dosegli le, da bo pes naslednjič lajal še glasneje, dlje in bolj nervozno.
Nadzorujmo okolje. Priredimo različne situacije in scenarije in na takšen način vadimo s psom v nadzorovanem okolju. Raje ponovimo več kratkih treningov, dolžine med 5 in 10 minut, kot dolgotrajno in dolgočasno ponavljanje. Več kratkih vaj bo dalo večji učinek, pa še pes bo imel vmes čas se spočiti, razmisliti in se sprostiti.
V mnogih primerih, kjer se obsesivno lajanje pojavlja še več let, je to globoko zakoreninjen problem in ga je težko spreminjati. Ne bojimo se posvetovati s strokovnjakom za pasje vedenje ali pasjim trenerjem, ki ima več izkušenj in nam bo znal primerno svetovati in pomagati.
Kako se lotiti odpravljanja prekomernega lajanja je odvisno od vzroka, zakaj naš pes laja. V začetni fazi ga torej opazujmo in dobro premislimo, kakšen je motiv za njegovo lajanje. Nato pa se strategije odpravljanja težave razlikujejo glede na motive.
OPOZORILNO LAJANJE
Ko se neznanci približajo vašemu domu, začne pes glasno lajati. Lahko gre le za rekreativnega tekača, ki teče mimo, ali za poštarja, ki vam je prinesel časopis. Pes glasno in odločno laja in obiskovalec odide, pes pa si misli : » Uf, kako sem dober, uspelo mi je, pregnal sem ga.« Zaradi tega je takšno vedenje za psa samonagrajujoče, kar je zanj motivacija da ga vedno znova ponavlja in tudi stopnjuje.
Naš pravi problem je torej, kako preseči in preprečiti ta nagrajujoč učinek. Včasih je povsem preprosto, kot onemogočiti psu direktni pogled na dvorišče, da ne vidi mimoidočih in bližajočih se ljudi. Premislimo tudi, kako mi po navadi odreagiramo in če morda s tem še dodatno ne spodbujamo takšnega vedenja. Na lajanje in druge vokalne signale se nikoli ne smemo odzivati, vztrajno ignoriranje je ključ. Če pes opozarja da je lačen z lajanjem in ga zatem nahranimo, s tem spodbujamo lajanje tudi v drugih okoliščinah. Bodimo vztrajni, da se ne bo pes naučil, da kratkotrajno lajanje sicer ne zaleže, a če vztraja bo dosegel svoj cilj. Moramo biti bolj trmasti v svojem ignoriranju, kot je pes v lajanju.
Pravilno je, da nas pes opozori na obiskovalca. A po nekaj laježih je dovolj in psu moramo pokazati, da naj se umiri, saj bomo mi prevzeli nadzor nad situacijo. Psa moramo naučiti povelja »dovolj« in s tem bomo ustavili prekomerno lajanje.
Učenje ukaza »dovolj« - Začnimo že pri mladem psu. Kreirajmo situacijo, ki po navadi pri psu vzdraži lajanje, kot je na primer trkanje na vrata. Potrkajmo in po nekaj kratkih laježih prenehajmo ter naredimo zvok, ki bo preusmeril pozornost psa na nas. Če pri tem preneha lajati, takoj izrečemo »dovolj« in mu damo priboljšek ter ga pohvalimo. Če z lajanjem ne preneha, držimo priboljšek tik pred smrčkom. Čim lajanje preneha za sekundo ali dve izrečemo »dovolj«. Počakamo še nekaj trenutkov in če ostane tiho takoj nagradimo. Ključno je, da ujamemo pravi trenutek za pohvalo, to bo psu dalo vedeti največ. Pomembno je, da v trenutku, ko pes dobi priboljšek, ne laja, saj bi drugače lahko mislil, da je pohvaljen za lajanje. Postopoma bo pes povezal ukaz »dovolj« s prenehanjem z lajanjem. Počasi stopnjujmo in dodajajmo tudi druge situacije, da učvrstimo naučeni ukaz. Čez čas ga bomo lahko uporabljali, da bomo psa ustavili po nekaj laježih, kadar pridejo obiskovalci.
Preverite prvovrstno kanadsko hrano GO!
PRESTRAŠENO LAJANJE
Nekateri psi začnejo z opozorilnim lajanjem, a ga stopnjujejo v prestrašeno lajanje. Po navadi se ta postopek dogaja, medtem ko se nepoznani obiskovalci približujejo hiši. Mnogo psov prestraši bližajoči se neznanec in delati moramo na tem, da pes ostane sproščen in se počuti varno v taki situaciji.
Ponovno priredimo različne scenarije v kontroliranih okoliščinah ter poprosimo še koga za pomoč. Naj se psu nepoznana oseba približuje na daljši razdalji. Psa nagrajujemo, če ob tem ostane sproščen in ne laja. Postopoma, skozi tedne naj razdalja postaja krajša, a ljudje naj se še vedno ne približajo preveč. Mi moramo psu predstavljati mirno, sproščeno in varno oporo in ga ne spravljati v preveč stresne situacije. Pes nam bo začel zaupati in se obračati na nas za želeno vedenje. Počasi krajšamo razdalje do te mere, da se lahko človek psu približa tudi na kratko razdaljo. Pri tem naj bližajoča se oseba z razdalje psu meče priboljške in ostane na razdalji, kjer se pes še vedno počuti sigurnega. Tako bo pes povezal, da bližajoči neznanec ne pomeni nevarnosti, temveč nekaj pozitivnega. Sčasoma se bodo lahko neznanci psu približali brez težav, nervoze in lajanja, A bodimo potrpežljivi ter dajmo psu dovolj časa in ga ne silimo v zanj pretirano neprijetne in stresne okoliščine.
LAJANJE ZA PRIDOBIVANJE POZORNOSTI
Ljudje se po navadi intuitivno odzovemo na lajanje. Naj bo to kot pozitivno ali negativno, pes bo hitro povezal lajanje s pozornostjo, ki jo dobi in v njej uživa. Tudi če poskušamo lajanje ustavljati, je to pozornost in pes je dosegel svoj namen, Vztrajno ignoriranje je edina pot do preprečevanja takšne oblike neželenega lajanja. Za ustavljanje vedenja lahko uporabimo predmete za preusmerjanje pozornosti. Glasna hupa ali kovinska posoda, napolnjena s kovanci, bodo s svojim ropotom preusmerili pasjo pozornost. Če pri tem neha lajati, ga lahko zamotite in nagradite z igračo in drugimi zabavnimi aktivnostmi. A to lahko storimo vedno šele, ko pes preneha lajati (vsaj za kratek čas), saj ne želimo spodbujati in nagrajevati lajanja.
NAVDUŠENO LAJANJE MED IGRANJEM
Upočasnimo igro, da se lahko pes pomiri in sprosti. Če ne preneha z laježem, igro prekinimo in dajmo psu čas, da se pomiri, saj je pretirano vznemirjen.
LAJANJE ZA IDENTIFIKACIJO
To je intuitivno in naravno pasje vedenje, ki ga je težko nadzorovati. Lahko pa postane zelo moteče, še posebej v gospodinjstvu z več psi. V tem primeru lahko poskusimo s podobnimi metodami kot pri opozorilnem laježu, torej vajami za poslušnost ter ponudimo nadomestne metode za sproščanje, kot je igranje z igračo.
ZDOLGOČASENO LAJANJE
Pes, ki laja iz dolgčasa, potrebuje bolj stimulativno okolje. Po navadi gre za pse, ki imajo presežek energije. Namenimo jim več aktivnosti, sprehodov in vadbe. Utrujen pes bo redko zdolgočasen in razvijal takšna neželena vedenja. Tudi pripomočki za miselne igre ali igrače, ki se napolnijo s priboljški, ponujajo zabavno zaposlitev za zdolgočasenega psa.
LAJANJE IZ OSAMLJENOSTI
Ločitvena tesnoba je pogost in resen psihološki problem. Več posebej o tej temi najdete na naslednji povezavi – Pasji bonton 2 – Ločitvena tesnoba.
Večina zgoraj omenjenega lajanja je normalna in intuitivna reakcija psa. Z izjemo laježa zaradi ločitvene tesnobe, ostale vrste lajanja nimajo direktnih negativnih psihičnih učinkov. A ker je takšno vedenje za nas moteče in neželeno, lahko psa preusmerimo v nam ljubo vedenje in se naučimo lajež nadzorovati. Pogosto se lajajoč pes pretirano razburi in ob naših napačnih reakcijah pride do prekomerne živčnosti in reagiranja. Poskusimo s preusmerjanjem vedenja in dosezimo mirnejše in sproščeno sobivanje za vse.
Ko se bo pridno odvadil lajanja, pa si bo gotovo prislužil okusno večerjo hrane GO!
Iz serije Pasji bonton si preberite tudi:
3. Žvečenje in uničevanje pohištva
4. Kopánje
8. Preganjanje živali, avtomobilov ali kolesarjev
10. Uhajanje