Zamislite si situacijo, ko se vam med sproščenim sprehodom z vašim psom približuje drug lastnik, s svojim psom na povodcu. Ko sta dovolj blizu, vas pozdravi in vpraša, če se lahko psa spoznata. Seveda, gre za popolnoma vsakdanjo situacijo, ki se zgodi še kako pogosto. Situacija se po navadi konča na dva načina – ali se psa sproščeno ovohata in veselo poigrata, ali pa sta napeta in med njima pride do nesoglasja, zaradi česar vsi vpleteni nadaljujemo sprehod manj sproščeni. Od česa je to odvisno in kako v takšnih situacijah vedeti, ali je bolje v spoznavanje privoliti ali se mu izogniti, pa v nadaljevanju.
Če nismo prepričani, kako bo naš pes odreagiral pri srečanju z drugim psom, je najbolje, da se srečanju izognemo. Mi smo tisti, ki moramo psu dati oporo, varnost in zaščito. Samo mi ga lahko zaščitimo pred približevanjem drugega psa, kadar je zanj to neprijetno. Če se v takšnih situacijah ne postavimo na stran svojega psa, bo izgubil zaupanje v nas, se počutil nesigurno in negativne izkušnje povezal še z vsemi nadaljnjimi srečanji s psi. Zato je naša naloga, kadar je našemu psu neprijetno, da lastnika drugega psa ob predlogu za druženje zavrnemo, se umaknemo, ali lastnika celo opozorimo, če lahko svojega psa pokliče k sebi.
Tudi če je nam samim nelagodno pri srečanjih našega psa z drugimi, se tem raje izognemo. Mi smo vodniki svojemu psu in ta se bo po namige glede vedenja vedno obračal na nas. Če bomo mi ob bližanju drugega psa postali živčni in napeti, bo pes to razumel, kot da se bliža nevarnost, postal napet tudi sam in odreagiral bolj agresivno, da bi nas zaščitil, saj bo čutil, da sami nismo sigurni v dotični situaciji.
Če pa je naš pes izrazito družaben in uživa v druženju z drugimi psi, bo naša odločitev temeljila na naši presoji bližajočega se psa. Četudi je naš pes načeloma vedno prijazen do drugih psov, lahko napet, živčen ali izzivalen pristop drugega psa sproži nepričakovano negativno reakcijo. Zato vedno opazujmo drugega psa in bodimo pozorni na naslednje znake.
Ko se na podlagi vseh dejstev odločimo za srečanje z drugim psom, naj bo srečanje kratko. Večina psov si od spoznavanja z drugim psom želi le kratkega ovohavanja zadnjic in nato oditi naprej po svoji poti. Vljuden pes se bo drugemu približal od strani oziroma mu nastavil eno stran telesa in glave za srečanje. Namesto stiska rok pri ljudeh, spoznavanje med psi poteka preko ovohavanja zadnjic. Nato bosta takšna nekonfliktna sproščena psa odšla naprej vsak svojo pot.
Manj vljudni psi se drug drugemu približajo direktno ter prvi stik poteka preko bližanja smrčkov. Pri takšnem srečanju naj bi se eden od psov umaknil in drugega povabil k ovohavanju zadnjic. Če se to ne zgodi dovolj hitro, bo med ovohavanjem smrčkov eden od psov glavo dvignil nad drugega. Takrat se bo začela igra ali prepir. Če imamo srečo, se bosta psa zapletla v igro. Po nekaj minutah lahko igro prekinemo, sploh če ta postane preveč intenzivna in bi lahko privedla do napetosti ali celo agresije. Kadar je okolje varno lahko ob začetku igre spustimo vrvice, da se psa ne zapleteta ali se vrvica med igro ne zategne. To bi pri psu lahko povzročilo paniko, saj bi se počutil ujetega v brezizhodni situaciji in zaradi tega odreagiral napadalno. Nato psa pokličemo k sebi (slastni priboljški so dober način pridobivanja pozornosti nazaj nase), se zahvalimo lastniku in mirno odidemo naprej po naši poti.
Če ne želimo, se nam ni treba spoznavati z nobenim od nepoznanih psov, ki jih srečamo med sprehodom. To ni nujna potreba zato v srečanja privolimo le, kadar nam tako ustreza. Da svojemu psu zagotovimo druženje z drugimi psi, pa se lahko raje zmenimo za organizirana srečanja s prijatelji in znanci, ki imajo pse. Tudi našemu psu bo bolj prijetno, če se sreča in igra z že poznanim psom. Mi pa bomo sproščeni, saj bomo poznali drugega psa in lastnika in bomo vedeli, kaj pričakovati. Tako se izognemo tveganju in nevšečnostim med spoznavanjem drugih, nepoznanih psov.
Za konec naj še poudarimo, da je v Sloveniji po zakonu obvezno imeti psa na povodcu na javnih mestih. S tem zagotovimo varnost psa ter varnost vseh drugih mimoidočih. Najbrž tudi sami veste, kako neprijetno postane, če začne v vas in vašega psa riniti drugi pes, ki ni na povodcu in ga lastnik nima pod kontrolo. Vsak lastnik mora biti odgovoren za nadzor svojega psa. Na nas je, da svojega psa zaščitimo pred vsemi drugimi, ki bi želeli nepovabljeno posegati v njegov prostor. Tako se bo pes ob nas vedno počutil varno in samozavestno, kar je osnova za sproščena srečanja z vsemi drugimi na sprehodih.
Preberite si tudi: