0
Košarica
0,00 €
0

Košarica je prazna

Brezplačna dostava za nakup nad 35 €
  • Domov
  • / Novice
  • / Sterilizacija in kastracija – razlogi ZA in PROTI

Sterilizacija in kastracija – razlogi ZA in PROTI

19.02.2013
Sterilizacija je izraz, s katerim označujemo kirurško odstranitev reproduktivnih organov pri samici (samici odstranijo jajčnike ali jajčnike in maternico). Na ta način preprečimo izločanje spolnih hormonov estrogena in progesterona. Nastajanje teh hormonov je povezano s pojavljanjem različnih vrst raka in nekaterih drugih bolezni. S sterilizacijo psica izgubi reprodukcijsko sposobnost in ne more več imeti mladičev.

Kastracija je izraz, s katerim označujemo kirurško odstranitev mod (testisov) iz modnika pri samcu, ki so spolne žleze samcev in v njih nastaja spolni hormon testosteron. S kastracijo se izognemo nekaterim neželenim oblikam vedenja, kot sta nagnjenost k potepanju in agresija. Prav tako se zmanjšajo možnosti za nastanek nekaterih vrst tumorjev in nekaterih drugih bolezni. S kastracijo pes izgubi reprodukcijsko sposobnost in ne more oploditi psice.

Razlogi ZA sterilizacijo in kastracijo

1. Parjenje je težko preprečiti
Psice se gonijo približno dvakrat letno, ciklus traja 21 dni. Mačke se gonijo trikrat ali štirikrat letno, ciklus traja 6 do 7 dni. Če se samica ne spari, se lahko gonitev kar nadaljuje v naslednjo. Samci zavohajo samico tudi do 3 km daleč in naredijo vse, da pridejo do nje. Če niso kastrirani, se namreč gonijo vsakič, ko zavohajo gonečo se samico. Zelo težko je parjenje fizično preprečiti.

2. Preveliko število živali
Zaradi prevelikega števila živali je v Sloveniji vsako leto zavrženih več kot 4000 psov in mačk. Mnogi teh najdenčkov žalostno končajo (prometne nesreče, evtanazije zaradi gneče v zavetiščih...).

3. Pozitiven vpliv na vedenje
Sterilizirane in kastrirane živali se manj pogosto potepajo oziroma izgubijo. Manj pogosto se tudi pretepajo. So bolj zadovoljne doma in bolj predane. Kastrirani samci po navadi manj označujejo svoj teren. S sterilizacijo in kastracijo omilimo moteče vedenje, kot so potepanje, markiranje, teritorialna agresivnost, itd.

4. Pozitiven vpliv na zdravje
Pri steriliziranih samicah ni možnosti, da bi zbolele za vnetjem rodil, ki je lahko življenjsko nevarno; po sterilizaciji tudi ni nobene možnosti, da bi zbolele za rakom na maternici. Občutno se zmanjša tudi verjetnost raka na seskih. Kastrirani samci praviloma ne obolevajo za rakom na prostati in modih.

S sterilizacijo in kastracijo žival zaščitimo tudi pred spolno prenosljivimi boleznimi. Psi so med parjenjem izpostavljeni okužbam z bakterijami, ki se lahko razvijejo v zelo neprijetna vnetja sečil. Pri mačkah so spolno prenosljive bolezni mnogo hujše.

5. Manjša verjetnost, da bo vašega kosmatinca kdo povozil
Mnoge živali v obdobju parjenja zbežijo od doma. Zaradi ''zaljubljene'' zaslepljenosti žal večkrat končajo pod avtomobilskimi gumami. Če se želite izogniti stroškom veterinarske oskrbe za svojega povoženega ljubljenčka oziroma pogledu na njegovo zmrcvarjeno truplo, razmislite o sterilizaciji in kastraciji.




Možni neželeni učinki

1. Pridobivanje na teži
Zaradi spremenjene presnove po operaciji nekatere živali hitreje pridobijo na teži kot prej. Z lažjo hrano in gibanjem se lahko ta učinek popolnoma izniči.

Hrana, ki je primerna za mačke s prekomerno težo je Sanabelle Light, za pse s prekomerno telesno težo pa so primerne Bosch LightMagnusson Light in Regal Lean Bites.

2. Inkotinenca urina
Pri manj kot 10 odstotkov steriliziranih psic, navadno težjih od 20 kilogramov, se lahko po nekaj letih po operaciji pojavi tako imenovana inkontinenca urina, ko zaradi hormonalnih sprememb ne morejo več zadrževati urina, ki jim občasno (največkrat med ležanjem) po kapljicah uhaja. Ta pojav se da odpraviti v veliki večini primerov s primernimi zdravili in le redko je potrebno kirurško zdravljenje.




Zmotna prepričanja

1. Moj ljubljenček se bo zredil in postal len
S pravo količino hrane in gibanja se to ne bo zgodilo. Po operaciji se lahko živali hitreje zredijo zaradi spremenjene presnove, kar pa je možno omiliti z manj kalorično hrano.

2. Boljše je, da ima samica enkrat mladiče
Raziskave kažejo, da so samice, ki so sterilizirane pred prvo gonitvijo, bolj zdrave.

3. Sterilizirani in kastrirani psi niso dobri čuvaji
Sterilizacija in kastracija ne vplivata na nagonsko čuvanje doma in družine. Na osebnost psa bolj vplivata dednost in okolje kot spolni hormoni.

4. Moj ljubljenček je čistokrven, rad bi mladičke
Resna vzreja zahteva mnogo časa, znanja in prinaša veliko stroškov. Največji strošek predstavlja zagotovo skrb za zdravje matere, očeta in potomcev (slikanje kolkov in komolcev, vzrejni pregled, razstavljanje, cepljenja itd.).

Zaradi tega vam priporočamo, da pasemskega mladička kupite pri resnih vzrediteljih in se sami z vzrejo ne ukvarjate, če za to nimate pogojev in nujno potrebnega znanja. Če pa želite ''le'' pasemsko žival brez rodovnika, se bo slej kot prej znašla kakšna tudi v zavetišču.

5. Sterilizacija in kastracija sta prevelik strošek
Stroški sterilizacije so majhni v primerjavi s stroški hranjenja in vzreje mladičev.

6. Užitek pri parjenju
Marsikdo zmotno pripisuje živalim med parjenjem podobne užitke in čustvena stanja, kakor jih ob spolnosti doživljamo ljudje. Pri živalih je parjenje gensko določeno nagonsko vedenje, ki ga ne spremlja ekstatični užitek. V nekaterih primerih je paritev lahko neprijetna ali celo boleča. S sterilizacijo in kastracijo živali odvzamemo nagon po parjenju, zato ne čuti prikrajšanosti ali frustracije. Če pa se žival goni in ji preprečujemo parjenje, ji s tem povzročamo velik stres in frustracijo.



Sterilizacija in kastracija sta najbolj priporočljiv kompromis – pobijanje mladičev je namreč nezakonito!

Zakon o zaščiti živali, 11.člen, prvi odstavek
»Skrbnik hišnih živali mora z zagotovitvijo osamitve, kontracepcije, sterilizacije ali kastracije živali preprečiti rojstvo nezaželenih živali.«





Vir: Zavetišče Horjul