Nakupujte varno in udobno. Kot naš uporabnik imate vpogled tudi v status naročila. Postopek je enostaven, potrebujemo le vaš elektronski naslov in nekaj podatkov.
Registracija
Predniki anatolskega ovčarja so že pred 6000 leti varovali živino v Turčiji, zato anatolski ovčar spada med zelo stare pasme. Anatolska planota je kot nekakšen most med Azijo in Evropo. So nacionalni simbol Turčije. Pasma je bila in je še vedno izjemno cenjena zaradi svoje sposobnosti povsem samostojnega varovanja živine. Poleg tega so odporni tudi na zelo zahtevne življenjske razmere, zaradi česar so bili idealni spremljevalci nomadskim pastirjem. Najpomembnejši vzreditelj je bila plemiška družina Kangal, po kateri se je pasme prijelo tudi drugo ime kangal. Prvi psi te pasme naj bi v Evropo prišli šele leta 1965, standard pasme pa je bil prvič uradno priznan leta 1989. Danes to vsestransko pasmo uporabljajo kot pastirske pse, pse čuvaje, službene pse za vojsko in policijo, terapevtske in družinske pse.
Anatolski ovčar je močaen, velik, krepek pes. Ima močno in široko glavo s krajšim krepkim gobcem. Telo je skladno in mišičasto, težjega okvira. Kljub svoji velikosti se gibljejo lahkotno, so spretni in hitri. Dlaka je kratka, gosta, tesno prilegajoča in svetleča. Imajo gosto podlanko, ki jih varuje pred ekstremnimi temperaturami, dobro se znajdejo v hladnih in vročih podnebjih. Dovoljene so vse barve, po navadi je dlaka je belo-rjavo-sive barve, temnejša pa je okoli gobca in na uhljih. Plečna višina je pri psih med 74 in 95 cm in pri psicah 71 do 82 cm, tehtajo lahko od 40 pa vse do 80 kg.
Aktiven in deloven
Gre za inteligentno, samostojno pasmo z visoko ravnijo energije, ki je vedno rada zaposlena. To je pes, primeren le za aktivnejše lastnike, saj potrebuje vsaj 2 uri gibanja vsakodnevno. Obožujejo dolge sprehode in druge aktivnosti., so igrivi in radi tekajo ter se pri tem skorajda nikoli ne utrudijo. Če jim bomo namenili premalo rekreacije, bodo viške energije sproščali doma, kar vodi v neposlušnost, neželena vedenja ter prekomerno lajanje. So izrazito vsestranski, lahko jih naučimo česarkoli. Dovolj časa moramo posvetiti zgodnji socializaciji in vzgoji, da jih navadimo na različne ljudi, živali in okoliščine, drugače bomo lahko kasneje nezaupljivi. Dozorijo pozneje kot večina psov, saj jih lahko med odrasle pse prištevamo šele po 4. letu starosti. Primeren življenjski prostor za anatolskega ovčarja je izključno večje ograjeno dvorišče s pesjakom, idealno nekje na podeželju. To je pes, ki ni primeren za življenje v mestu v majhnem stanovanju, saj potrebuje dosti prostora za gibanje in obožuje življenje zunaj.
Zvest in zaščitniški
Anatolski ovčar se izrazito naveže na enega človeka. Z otroki je potrpežljiv in miren, a bi jih lahko nenamerno poškodoval s svojo težo in velikostjo, zato jih nikoli ne puščamo brez nadzora. Ker ima močan pastirski nagon, bo ostale manjše živali preganjal in želel usmerjati in obvladovati tudi ostale večje živali Pomembno je, da ga na ostale ljubljenčke navadijo že od majhnega, da jih sprejme in se nauči želenega odnosa do njih. To so intuitivno odlični čuvaji, brez da bi jih tega kdaj učili. To pomeni, da so nezaupljivi do tujcev, sprejmejo jih šele, ko jih pozdravimo mi. Naredili bodo vse, da bo njihova čreda (družina) varna. Ti psi so vedno pozorni in spremljajo dogajanje v okolici, a so umirjeni in odreagirajo premišljeno.
Potrebujem samozavestnega in izkušenega lastnika
To so samostojni in samozavestni psi, ki so skozi tisočletja razmišljali s svojo glavo, sami sprejemali odločitve in opravljali svoje naloge brez pretiranega vmešavanja človeka. Pasma ima v sebi še vedno dominanco, sploh samci. Samice so bolj prilagodljive in hitreje sprejmejo druge ljudi in živali. Ta pasma potrebuje izkušenega, mirnega in naravno avtoritativnega lastnika. Ob šibkem in neodločnem lastniku bodo sami takoj prevzeli vlogo vodje in takrat lahko postanejo neobvladljivi. V takšnem primeru postanejo tudi pretirano zaščitniški, kar lahko vodi do agresije. To je pes, ki potrebuje človeškega vodjo, s katerim zgradi neomajen odnos za vedno. Za osebo, ki jo sprejmejo kot lastnika, bi storili vse. Pomembno je, da lastnik dovolj časa posveti socializaciji, šolanju in psu vsakodnevno nameni dovolj aktivno preživetega časa. Tako bo s psom vzpostavil tesno povezavo, na kateri bo temeljil njun medsebojno spoštujoč odnos in zaupanje. Anatolski ovčarji namreč zelo slabo prenašajo grajo, grobosti in nasilja pa nikakor ne prenesejo. Vse šolanje mora tako temeljiti na umirjeni avtoriteti in spoštovanju. Psu moramo že kot mladiču postaviti omejitve in se jih dosledno držati, drugače nas bo hitro zmanipuliral.
Anatolski ovčarji so trdnega zdravja z malo dednimi boleznimi. Skozi stoletja so v težkih pogojih v Turčiji preživeli in se razmnoževali le najmočnejši in najodpornejši psi. Gre za staro pasmo, katere razvoj je potekal naravno in z malo vmešavanji človeka, zato ima pasma malo značilnih bolezni. Zaradi velikosti pogosteje pride do displazije kolkov, nekateri psi pa so občutljivi na anestezijo V povprečju živijo med 12 in 15 let.
Anatolski ovčar je za nego izjemno nezahteven, Dlaka odpada zmerno, razen dvakrat letno ob menjavi, takrat je potrebno redno krtačenje. Drugače so to čisti psi z malo telesnega vonja. Kopamo jih redko in le, kadar se nam zdi potrebno. V gosti dlaki se radi skrijejo klopi ali bolhe, zato psa redno pregledujmo in ga ustrezno zaščitimo.
Nakupujte varno in udobno. Kot naš uporabnik imate vpogled tudi v status naročila. Postopek je enostaven, potrebujemo le vaš elektronski naslov in nekaj podatkov.
RegistracijaNakupujte varno in udobno. Kot naš uporabnik imate vpogled tudi v status naročila. Postopek je enostaven, potrebujemo le vaš elektronski naslov in nekaj podatkov.
Registracija