0
Košarica
0,00 €
0

Košarica je prazna

Brezplačna dostava za nakup nad 35 €

Bernardinec

05.09.2014
Iščite po ključni besedi: pes, družinski psi, večje pasme

Od kod prihajam…

Pasma bernardinec je zelo stara, njihove prednike so imeli že Rimljani. Pasmo z današnjim izgledom so vzredili menihi iz samostana St.Bernard v Švici sredi 17. stoletja. Znani sta bili dve različici, kratkodlaka in dolgodlaka. Prve so uporabljali za teptanje snega, iskanje pogrešanih in razvoz mleka. Dolgodlaki tip je bil za delo v snegu manj primeren, saj se mu je sneg oprijemal dolge dlake. Prvi znani zapis o vlogi bernardincev pri reševanju iz snežnih plazov je iz leta 1786. Na starodavnem znamenitem alpskem prelazu St Bernard, je namreč reševal ljudi. Znan je bernardinec z imenom Berry, ki naj bi rešil od 40 do 100 življenj. V spomin na tega junaka, so postavili celo spomenik, njegovo telo pa še danes hranijo v zgodovinskem muzeju v Bernu. Že v tistem času so posneli značilne fotografije bernardincev z z navezanimi sodčki okoli vratu, v katerih je bila »prva pomoč« oziroma žganje.

 

Kako izgledam…

Bernardinec je ena največjih pasem, saj zraste od 70 do 90 cm in tehta od 80 kg naprej. Znani so celo primerki, ki so tehtali tudi več kot 100 kg. Kljub velikosti, je njegovo gibanje zelo harmonično. Glede na dolžino dlake ločimo kratkodlakega in dolgodlakega bernardinca. Dlaka je lahko gladka ali rahlo valovita, vendar nikoli skodrana. Osnovna barva dlake je bela, z manjšimi ali večjimi rdečimi polji ali povem rdeče rjav predel po hrbtu, lahko je tudi rdeče rjav – tigrast. Sprejemljiva je tudi rjavo rumena barva in črna barva po telesu. Obvezna je temna maska, nujne so bele lise na prsih, okoli vratu, na gobcu, po čelu, na šapah in na koncu repa. 

 

Kakšen sem…

 

Ljubeč velikan

Kljub njihovi velikosti so to nežni in ljubeči psi. So močno vdani in navezani na svojo družino. Bernardinci so radi v družbi otrok in so z njimi nežni, zaščitniški in potrpežljivi. Vseeno mora biti odrasla oseba vedno prisotna, da ne bi nehote s svojo velikostjo in težo otroka kako poškodovali. So neagresivni in se dobro razumejo z drugimi psi in ostalimi živalmi, seveda, če jih pravilno socializiramo v mladosti. Ne lajajo pogosto, a večino ljudi prestraši že njihova velikost, zato so dobri kot psi čuvaji. V svoj trop sprejmejo ostale hišne ljubljenčke, do tujih pa so vseeno zadržani. Radi so ob svoji družini in lahko postanejo celo depresivni, če so preveč sami. Drugače pa bodo srečni na ograjenem dvorišču s pesjakom. Le poleti pazimo, da se ne pregrejejo, in jih nikoli ne puščajmo v avtomobilu ter poskrbimo za senco in ohlajen prostor.

Energičen mladiček, nato pa miren odrasel pes

V mladosti so to živahni mladički, ki se radi igrajo in znajo biti kar temperamentni. Kasneje se umirijo in postanejo mirni psi s stabilnim karakterjem. Kadar je lastnik poln energije bodo tudi oni pripravljeni na akcijo, kadar pa se lastnik odloči za počitek, se bodo takoj in brez negodovanja pridružili. V odraslosti so kar nekoliko lenobni, vseeno pa jim dnevno privoščimo daljši sprehod na katerem bodo zagotovo uživali. Tako bomo tudi poskrbeli, da ne bodo pretežki, saj lahko še dodatna teža močno obremenjuje njihove kosti in sklepe. Le pri mladičkih pazimo, da omejimo gibanje, saj prekomerna aktivnost lahko poškoduje njihove še rastoče kosti in sklepe.

Začni me šolati zgodaj

Pri bernardincu je izjemnega pomena zgodnja socializacija. Psa odvadimo skakanja po ljudeh in vlečenja na vrvici še dokler je obvladljive velikosti. Kasneje bo to velik, močan in neroden pes in če v mladosti ne vzpostavimo spoštljivega odnosa bomo imeli veliko težav. So inteligentni psi in jih je mogoče naučiti raznolikih povelj. A vedeti moramo, da hitro izgubijo zanimanje in koncentracijo. Uporabljajmo pozitivno spodbudo, šolajmo ga skozi več krajših treningov in večkrat ponovimo ukaze, pa bo to ubogljiv in poslušen pes.

 

Koliko dela je z nego…

 

Kratkodlaki bernardinci so nezahtevni za nego, pa tudi dlaka dolgodlakih bernardincev se ne vozla pretirano. Krtačenje dvakrat tedensko je vse kar je potrebno. Pri tem seveda uporabimo krtačo, primerno dolžini dlake. Več krtačenja bo potrebno le dvakrat letno v obdobju menjavanja dlake. Njihova dlaka je zaščitena s slojem vodoodpornih olj. Ne kopamo ga prepogosto, da se ta sloj čim bolje ohrani in ga ščiti pred vremenskimi vplivi. Redno čistimo tudi ušesa, da ne pride do vnetij. Vedeti moramo, da se ta pasma precej slini, pogost pa je tudi izcedek iz oči. Oboje redno brišemo, tako zaradi nas kot dobrega počutja psa. Pozimi se na daljšo dlako lahko prijemajo kepice snega, še posebno pa pazimo poleti, saj se hitro pregrejejo.

 

Kako je z mojim zdravjem…

V splošnem gre za zdravo pasmo, značilne bolezni pa so: Wobblerjem sindrom – nestabilnost vratnih vretenc, displazija kolkov, zasuk želodca, kostni rak…

 

Primeren spremljevalec za…

  • Družine
  • Manj športno aktivne ljudi
  • Ljudi, ki živijo v hiši z ograjenim dvoriščem

 

Hrana, najboljša za svetlečo dlako, dobro kondicijo ter dolgo in zdravo življenje bernardinca...

Canagan Large Breed - piščanec iz proste reje

Magnusson Meat&Biscuit

Symply Lamb&Rice - z jagnjetino in rižem

 

Znani predstavniki pasme…

 

Barry der Menschenretter oz. krajše Barry – pes reševalec, ki je živel na začetku 19. stoletja in v gorah rešil preko 40 človeških življenj, njegovi ostanki so še danes ohranjeni v Bernskem muzeju; Beethoven – prikupen filmski junak, ki nas je nasmejal v istoimenski družinski komediji iz leta 1992...

     

Barry                             Beethoven